Táborová základna Olešná

Pobyty pro dětské kolektivy, rodinnou rekreaci a pobyty pro seniory s doplňkovým programem, individuální ubytování, v srdci Vysočiny.

Letní turistika

Štarkov, hnízdo loupěžníků

Sněžné - Pod Bohdalcem - Štarkov - Pod Štarkovem - Daňkovice - Buchtův kopec - Sněžné. Celkem 13,5 km.
Jednou z nejromantičtějších hradních zřícenin ve Žďárských vrších je Štarkov, kdysi povětsné sídlo loupežníků, o nichž se vypráví řada pověstí.

Sněžné - malebné městečko položené v mírném svahu na úpatí Buchtova kopce. v nadmořské výšce 680m. V parku na náměstí stojí sousoší s dominantní postavou T. G. Masaryka od Julia Pelikána. V době normalizace to byla jediná socha T. G. Masaryka na Žďársku, která zůstala na svém místě. Za náměstím v mírném svahu stojí dominantní kostel sv. Kříze, barokní svatyně z věží z let 1753-55. Nad kostelem stojí bývalá rychta, připomínaná již v roce  1524. Východně od náměstí je evangelický kostel z roku 1788. Místní hotel Záložna si v minulosti oblíbila řada umělců, kteří interiér vyzdobili svými obrazy.
Štarkov - založil na vysokém návrší - 679 m - zřejmě Herald nebo již jeho otec Archelb ze Stařechovic a Kunštátu. Herald patřil k váženým a mocným osobnostem své doby. Ve sktutečné loupežnické hnízdo proměnil Štarkov po skončení husitských válek Jan z Břežan.
Daňkovice - obec položená ve značné nadmořské výšce - 700 m na úpatí Buchovat kopce. Budova sboru Českobratrské církve evangelické z roku 1818 s vysokou mansardovou střechou bez věže si dodnes uchovala typický charakter evangelických motliteben.
Buchtův kopec - 810 m - vrchol tvořený rulami. Stojí tu zdaleka viditelná letecká kontrolní věž, s radarem o dosahu 300 km, jedna ze tří v ČR.
Žádné komentáře
 
www.olesna.wgz.cz